18 Ocak 2007 Perşembe

YAŞAR KEMAL HEMİTE KÖY KÜTÜPHANESİ

Özgür Pencere Edebiyat ve Sanat Derneği'nin, girişimiyle, Adana'da,usta romancımız Yaşar Kemal'in doğduğu köy olan Hemite'de bir köy kitaplığı kurulması projesi hayata geçirilme aşamasındadır.
Edebiyatçılar Derneği ve Özgür Pencere Edebiyat ve Sanat Derneği olarak kurumsal işbirliği yaptığımız bu projeye, bütün üyelerimizin destek ve katkısını bekliyoruz.
Sayın Yaşar Kemal'in de bilgisi ve onayı doğrultusunda, Yaşar Kemal'in doğduğu yer olan Hemite'de bir kütüphane kuruyoruz.
Açılışını Sayın YaşarKemal ile birlikte, Nisan 2007 olarak planladığımız 'Yaşar KemalHemiteKütüphanesi' için sizden de destek rica edeceğiz.Merkezi Adana olan, Özgür Pencere Edebiyat ve Sanat Derneği olarak bizler başka bir aydınlık yola daha çıktık... Bu yol, 5 köyün taşıma sistemiyle çocuklarını yolladığı, Ceyhan Nehri'nin yeşil sularının yanına kurulmuş, arkasında Karacaoğlan'ın gezdiği dağlar ve kalesiyle, değerliyazar, SAYIN YAŞAR KEMAL'in doğduğu köy olan Hemite'de, YAŞAR KEMAL adınakuracağımız kütüphaneye yönlenmiş durumda...
Osmaniye Valiliğinden aldığımız izin ile resmileşmiş olan bu girişimde,YAŞAR KEMAL Kütüphanesiyle birlikte değerli yazarımızın adına kurulacakolan bir de yazar misafirhanesinin yapımına başlanıyor...Kütüphane çalışmalarımızda bütün edebiyat severlere destek çağrısı yapıyoruz... VAR MISINIZ?
Hemite Köyüne Yaşar Kemal Kütüphanesi kurma projesindeki başlıca amaçlarımızı da açıklamak isteriz.
Çok değerli, uluslararası yazarımız, Sayın Yaşar Kemal'in doğduğu köy olan Hemite (Osmaniye-Gökçeadam) oldukça şirin, okuma yazma oranı yüksek ve civar köylerin öğrencilerinin de geldiği bir ilköğretim okuluna sahip,aydın bir köy ama ne yazık ki bu çocukların ve civar köylerde yaşayan insanların ulaşabileceği, bir kütüphaneleri yok.
Sayın Yaşar Kemal'in de bilgisine sunularak, onayı alındıktan sonra başlattığımız bu projede ilk düşündüğümüz şey üstümüze düşen her şeyiyapıp, kütüphaneyi kurup, Osmaniye Valiliği aracılığıyla köy yetkilisine teslim etmek, daha bir çok Yaşar Kemal'in çıkabileceği Anadolu'muza sevdiğimiz yazarın adıyla bir şeyler kazandırabilmektir.
Kütüphane çalışmamız protokolde de belirtildiği gibi HemiteKöyünde yeralacak ve civar köylerin de kullanımına açık olacaktır. Bir kütüphane için neler lazımdır diye düşündüğümüzde her çeşit kitapla, dergiyle başlayan listemiz kitaplıklar, okuma masaları, sehpalar, sandalyeler, evrak dolabı, bilgisayarlar, kayıt CD leri, CDlere yüklenmiş kitap, film, ansiklopediler, kütüphanenin tüm mefruşatı, ofis malzemeleri ve mobilyalar, aydınlatma, ısıtma, ses düzeni, nakliye için masraf, vs diye uzayıp gitmektedir.
Yapılacaklar listesinin okunması, hatta düşünmesi ilkbaşta zor gibi görünse de, kararlı ve planlı adımlarla başlanılan bir işteg önülden elele vermiş insanlar için yapılamayacak hiç bir şey olmadığınahep inandık ve yolun sonuna geldik.Bizleri yalnız bırakmayacağınızı umut ediyor, yapacağınız hertürlü katkı için gerekli bağış belgesinin verileceğini de belirtmek isteriz.
Kütüphane açılısında da birlikte olmayı umut ediyor, katkıda bulunacakların adının geçeceği kütüphane onur listesinde sizi de görmeyi çok istiyoruz.
Hakkımızda daha detaylı bilgi edinmeniz için web sayfamıza da bakabilirsiniz.
Saygılarımızla.

Özgür Pencere
Edebiyat ve Sanat Derneği
Yönetim Kurulu

Bağışların toplanacağı adres:
Özgür Pencere Edebiyat ve Sanat Derneği
Ziyapaşa Bulv. Cinarlı Mah. 26 Sok. No 9 Kat 1, Daire 1
Seyhan-Adana
Tel: 0322 4581358

Hiç yorum yok: